Să explicăm niste lucruri…

Da, “The Dark Knight” are o nota prea mare pe IMDB, dar credeţi că IMDB-ul este atotştiutor? De câte ori nu s-a întâmplat să vă uitaţi la un film şi să vă placă foarte mult, iar pe IMDB să aibă sub 6?

“The Dark Knight” are la ora asta 146 000 de voturi (104 000 de note de 10 şi 4 000 de note de 1, restul nu contează). Să vă întreb: valorează nota 1? Să fim serioşi, cei care i-au dat 1 au făcut-o pentru că le era ciudă că este “The Dark Knight” pe primul loc.

Să ne uităm acum la vârstele userilor care au votat:

Până în 18 ani, 10 000 de voturi: media 9,6
Între 18-29 ani, 110 000 de voturi: media 9,5
Între 30 şi 44 ani, 15 000 de voturi: media 9,0
Peste 45 de ani, 3000 de voturi: media 8,2

batman_0

Ştiaţi că “Batman Begins” are nota 8,4? Nu vi s-a părut “The Dark Knight” mai bun decât precedentul?

Se spune că “a votat puştimea, d’aia are notă aşa mare“. Să facem o medie a notei userilor cu vârstă peste 30 de ani… 8,8. Hopa, nici asta nu o să vă convină.

Să ne uităm la “The Shawshank Redemption (1994)” (filmul de pe 2). Toţi suntem de comun acord că este un film foarte bun. Dar ştiaţi că cele mai mari note le-a dat puştimea (media 9,5), iar cei peste 45 de ani i-au dat 8,7?

După “The Dark Knight” am revăzut toată seria Batman (Cele 5 filme). Exceptând “Begins” care este mai nou, ştiţi ce jalnice mi s-au părut celelalte? Iar la vremea lor mi-au plăcut mult.

Unde vreau să ajung? Nu tineretul strică notele de pe IMDB. Gusturile nu se discută. Faptul că vezi un film după altul poate să-ţi facă altă idee de comparaţie între cele două. IMDB-ul nu are lipsuri în sistemul de votare (cum citeam undeva), ci filmele sunt prea diferite pentru ca să existe un sistem perfect. IMDB-ul este “Internet Movie DataBase” şi nu Dumnezeul filmelor.

pe FILMETARI.COM, “The Dark Knight” are nota 8,4 din 36 de voturi, iar “The Shawshank Redemption” are 9,1; mulţumiţi aşa?

Comentarii:

Leave a Reply